Kosmetyki360

Farbowanie włosów w trakcie ciąży?

Basia Szymańska Autor: Basia Szymańska
Każda kobieta nawet będąc w ciąży chce wyglądać atrakcyjnie. Wówczas dba o siebie bardziej niż kiedykolwiek, a w codziennych zabiegach uwzględnia zarówno twarz, całe ciało, jak i włosy. Robi to nie zawsze wyłącznie z myślą o sobie, ale również o dziecku. Chce, by jej maleństwo, kiedy tylko przyjdzie na świat, było dumne z tego, jak wygląda jego mama. Wiadomo jednak, że te codzienne zabiegi upiększające nie mogą odbywać się kosztem dziecka. Dlatego wiele kobiet w tym stanie rezygnuje z farbowania włosów.
Farbowanie włosów w trakcie ciąży?

Różne farby i metody farbowania

Fryzjerzy wspominają, że istnieją różne rodzaje zabiegów, które mają wpływ na kolor włosów. Jednym z nich jest tradycyjne farbowanie. Polega na barwieniu tymczasowym, półtrwałym lub trwałym. Drugi sposób to rozjaśnianie, za pośrednictwem którego wykorzystuje się działanie substancji, które niszczą melaninę w okolicach wnętrza struktury włosa. Ponadto w ofercie sklepów dostępne są różne farby do włosów i szampony koloryzujące, które mają bardziej i mniej intensywne działanie. Zastosowanie niektórych produktów koloryzujących może prowadzić do podrażnienia skóry głowy, ale wpływu na inne części ciała nigdy nie zaobserwowano.

Czy farbowanie włosów jest szkodliwe w czasie ciąży?

Tak naprawdę nikt konkretnie nie stwierdził, ani nie udowodnił, że farbowanie włosów w czasie ciąży jest niebezpieczne i nie należy tego robić. Jednak należy wiedzieć o tym, że pewna ilość barwników jest wchłaniana przez skórę. Na szczęście jest niewielka, więc nie ma dużego zagrożenia, ale mimo to lekarze zalecają wstrzymanie się od farbowania przynajmniej w trakcie pierwszego trymestru ciąży.

Na co uważać w szczególności?

W szczególności należy uważać na zapachy, jakie powstają w wyniku farbowania włosów. Bardzo szkodliwy może być amoniak, bo ma silne i w dodatku chemiczne opary. Dlatego najlepiej w ogóle unikać kontaktu z amoniakiem i tego rodzaju farbami.

A co jest bezpieczne?

Podobno kobiety w ciąży mogą poddawać się zabiegom polegającym na robieniu pasemek. Na poszczególne pasma włosów zakłada się folię aluminiową, więc środek nakładany na włosy nie ma styczności ze skórą. W ten sposób jest ona chroniona.

Jak na razie nie ma odpowiedzi na pytanie – czy można farbować włosy w trakcie ciąży. Choć nie ma konkretnych przeciwwskazań, należy jednak zachować ostrożność. Z pewnością trzeba unikać zapachów, jakie towarzyszą farbowaniu. Może powinno się również stosować dużo łagodniejsze farby lub tylko szampony koloryzujące. Warto zapytać o to swojego lekarza. Możliwe, że będzie miał konkretne wskazówki.
Udostępnij na:
Ocena: 4,5 na 5  10 oceny
Skomentuj

Komentarze

    Twój komentarz może być pierwszy!