Kosmetyki360

Woda perfumowana a toaletowa – różnice

Basia Szymańska Autor: Basia Szymańska
Na produkty zapachowe w szklanej fiolce z tak zwanym rozpylaczem zwykło się mówić perfumy. Nie ma znaczenia, co jest napisane na opakowaniu. Jeżeli komuś żyje się lepiej z myślą, iż trzymając w dłoni wodę toaletową, za 10 zł ma perfumy, to niech tak pozostanie. Jednak pomiędzy wodą perfumowaną a toaletową istnieją znaczące różnice.
Woda perfumowana a toaletowa – różnice

Jak powstają zapachy, którymi się spryskujemy?

Wszystkie zapachy, którymi się spryskujemy, powstają na mocy połączenia wielu składników. Głównym są olejki zapachowe. To one odpowiadają na woń, jaka pozostaje na skórze. Innym składnikiem perfum jest rozpuszczalnik, którym może być zarówno etanol, jak i inne alkohole lekkie. Zwykle jest tak, że im więcej olejków stosuje się w danej miksturze, tym więcej potrzeba alkoholu. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że zawartość olejków decyduje o jakości powstałej wody, jej trwałości oraz intensywności.

A więc czym różni się woda perfumowana od toaletowej?

Woda perfumowana zawiera od 10 do 20% olejków. Z kolei zawartość olejków zapachowych w wodzie toaletowej mieści się w przedziale od 5 do 10%. Zaprezentowane procenty już dają wiele do myślenia. Wygląda po prostu na to, że im większa zawartość olejków, tym zapach jest intensywniejszy i dłużej utrzymuje się na skórze. Dlatego ogólnie rzecz ujmując, woda perfumowana jest lepsza. Co za tym idzie, jest z reguły droższa. Wodę toaletową z reguły można dostać w różnych punktach sprzedaży, nawet w hipermarkecie czy kiosku. Po wodę perfumowaną już należy udać się do dobrej drogerii, a i tam nie wszystkie zapachy tak się nazywają, więc będzie trzeba przyjrzeć się napisom znajdującym się na flakoniku. Często jest tak, że woda toaletowa nie dość, że jest tania, to w dodatku znajduje się w bardzo dużych flakonikach. Woda perfumowana natomiast zamykana jest w znacznie mniejszych fiolkach. Bo naprawdę wystarczy jej odrobina, aby uzyskać ładny zapach.

Woda perfumowana i toaletowa to dwa zupełnie inne produkty. Co prawda oba mają ładny zapach, można stosować je na skórę ciała, ale różnią się pojemnością, ceną i przede wszystkim intensywnością zapachu. Poza tym trwałość jest różna. Dlatego, jeżeli kobiecie lub mężczyźnie zależy na trwałej woni, która będzie nieustająco unosiła się wokół ciała, najlepszym wyborem okaże się oczywiście woda perfumowana. Na chwilę obecną wybór tego typu zapachów jest niezwykle duży. Dawne wody są wciąż udoskonalane, nie brakuje też zupełnie nowych kompozycji. Każdy może bez problemu znaleźć idealny zapach dla siebie, na co dzień i na specjalne okazje.
Udostępnij na:
Ocena: 4,5 na 5  10 oceny
Skomentuj

Komentarze

    Twój komentarz może być pierwszy!